Obserwuj nasze profile social media

 • „oddzielne formułki ze zgodą na przetwarzanie danych w celach otrzymywania informacji handlowych, a osobno w celach marketingowych” – czym się różnią cele marketingowe od wysyłania informacji handlowych?

  Serio pytam, bo jak patrzę na ustawową definicję informacji handlowej, to nie potrafię podać przykładu działań marketingowych, które nie niosłyby „…informacji przeznaczonych do promowania, bezpośrednio lub pośrednio, towarów, usług lub wizerunku
  przedsiębiorstwa, organizacji lub osoby prowadzącej działalność
  handlową, gospodarczą, rzemieślniczą lub wykonującą zawód regulowany…”.

  • Szymon

   Panie Marku, rozumiem Pana wątpliwości. Rozdzielenia tych dwóch zgód wymaga RODO i dlatego o tym napisałem. A odpowiadając na Pana pytanie, już w świetle dzisiejszego prawa zawsze trzeba indywidualnie ocenić czy mamy do czynienia z marketingiem czy informacją handlową. Informacją marketingową jest na przykład wysłany do odbiorcy w ramach korzystania przez niego z newslettera komunikat o konkursie, w którym do wygrania jest produkt X. Służy on do promowania towaru i osiągnięciu efektu handlowego natomiast w świetle Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie jest to informacją handlową. Informacją handlową nie są też: informacje odnoszące się do towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorstwa, organizacji lub osoby, opracowywane w sposób niezależny, w szczególności jeżeli są one udzielane bez wzajemnych świadczeń finansowych.

 • Piotr Wódkowski

  „Właściciel sklepu internetowego zgodnie z prawem powinien przed dokonaniem transakcji uzyskać zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówienia.” Według mnie to nieprawda zarówno w aktualnym jak i nowym stanie prawnym. W aktualnej ustawie o ochronie danych osobowych, konieczność przetwarzania danych dla realizacji umowy jest samodzielną (odrębną od zgody) przesłanką pozwalającą na przetwarzanie danych (art. 23 ust. 1 pkt 3). RODO też zawiera podobny przepis (art. 6 ust. 1 lit b). Jeśli się mylę, to poproszę o podstawę prawną.

  • Piotr Plichta

   Przecież to właśnie napisał autor

   • Piotr Wódkowski

    Piotr nie rozumiem. Autor napisał, że trzeba uzyskać zgodę, ja wykazuję że nie trzeba – tak to widzę.

  • Szymon

   Panie Piotrze, zmieniłem nieco ten akapit. Rzeczywiście zgodnie z prawem nie ma wymogu pobierania zgody na przetwarzanie danych w celu realizacji zakupu, co w zasadzie jest logiczne. W praktyce jednak większość e-sklepów zamieszcza taką formułkę w trakcie realizacji zamówienia, a obok niej checkboxy zbierające adresy do newslettera. I właśnie na to chciałem zwrócić uwagę, że działanie takie jest zgodne z prawem, o ile zaznaczenie checkboxa z newsletterem nie jest wymagane.