Obserwuj nasze profile social media

 • Magda65

  Jak wygląda sprawa w tej chwili? Chciałabym zacząć przygodę z mailingiem, nie wpakowując się przy tym na minę…

  • Witam, my stosujemy najbardziej restrykcyjną formę,
   czyli wysyłamy wiadomości e-mail do osób, które wyraziły na to zgodę.

 • Tomasz Szymczak

  hmm czyli załóżmy że chce złożyć ofertę klientowi firmowemu ale osobiście to muszę pojawić się u nich siedzibie firmy tak?

  Proszę o odpowiedź bo ja np. chciał bym nie do wielu firm pisać, a do konkretnej firmy się zgłosić z moimi usługami. Co mam w takim wypadku zrobić?

  • Dzidek Dzidkowski

   wyślij zapytanie o zgodę na wysłanie oferty. Pierwsze zdanie w tym artykule jest nieco mylące – można wysłać takie zapytanie, ale nie może ono zawierać cen czy jakiś tam większych szczegółów – w sensie, że nie może nosić znamion oferty. Nie ma problemu jak napiszesz czy możesz wysłać ofertę dot. jakiegoś tam produktu czy usługi i napiszesz czym się firma zajmuje. Należy też pamiętać że brak odpowiedzi oznacza brak zgody.

 • I bardzo dobrze. Prowadzę firmę od 11 lat, z roku na rok otrzymuję dziennie ok. 120 zapytań, które nazywam spamem.
  Jakbyście się czuli SPAMERZY, gdybym Wam „załatwił” dzienną dawkę zapytań „ z dupy” w liczbie 1 miliona?
  Powinno się to karać jak najsurowiej!

 • Polak

  Według mnie, ta ustawa a raczej nowelizacja ogranicza możliwość prowadzenia swobodnie działalności gospodarczej oraz pozostałe formy prawne firmy. Szybko konkludując , nie należy się przejmować tą ustawą a jedynie zaskarżyć ją do administracji. Urzędasy kolejny raz nie mieli co robić i nabazgrali takie bzdury. Ja się pytam, jak mam zdobyć nowych klientów skoro muszę schować się w muszelce i liczyć na to że ktoś mnie znajdzie i ewentualnie zakupi mój produkt. Ta ustawa działa na szkodę naszej Polskiej gospodarki. Tyle w tym temacie. Proponuję pozew zbiorowy przeciwko administracji w celu cofnięcia tej nowelizacji. Może zabronimy US wysyłania listów z informacją o braku wpłaty zaległego podatku to może inteligenci zrozumieją swój błąd.

  • Dzidek Dzidkowski

   Rozumiem reklamę kiedy jest korzyść po obu stronach – ktoś zabiera mój czas i mi za to płaci. Wysyłka reklamy bez zapłaty to po prostu złodziejstwo i bardzo dobrze, że w końcu zostało one ograniczone.
   Chcesz prowadzić firmę i się reklamować – ok, ale rób to w sposób moralny, płać za czyjś czas a nie wciskaj swoje śmieci na siłę.

 • Oizdob

  Czyli, żebym dobrze zrozumiał. Jeśli poszedłem na spotkanie do firmy, potem dzwonię i dalej kontynuuję negocjacje przez telefon, to technicznie łamię prawo?

  • Dzidek Dzidkowski

   Jeśli firma nie wyraziła chęci na tym spotkaniu do otrzymania telefonu z ofertą to technicznie tak. Jeśli im powiedziałeś, że zadzwonisz później ze szczegółami, a oni na to że okej, to technicznie nie łamiesz prawa :)

   • Blazej Pianowski

    Ale zgoda musi być utrwalona :)

 • Coś już wiadomo w jaki sposób można te zgody zbierać? Trochę mnie to blokuje, a widzę, że inne firmy nie bardzo się przejmują i dzwonią oraz rozsyłają spam.

  • Jeżeli pytasz o zbieranie zgód na stronie, we własnym formularzu, to na ten moment najlepiej byłoby dodać jeszcze jeden checkbox (nie zaznaczony domyślnie!) z prośbą o wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną zgodnie z art. 172 Prawa Telekomunikacyjnego.

 • telco

  skąd przekonanie, że art. 172 Pt po noweli obejmuje również pocztę elektroniczną?

  • Proszę zerknąć do żółtej tabelki w tekście :)

   • telco

    Te same urządzenia telekomunikacyjne (telekomunikacyjne
    urządzenia końcowe) wykorzystywane są przy wyświetlaniu stron internetowych – czy to również oznacza, że art. 172 ust. 1 Pt wprowadza zakaz wyświetlania reklam na stronach internetowych do czasu uzyskania zgody użytkownika końcowego?

    • Strona internetowa skierowana jest do anonimowych odbiorców, reklamy mogą więc być wyświetlane. W momencie identyfikacji, na przykład, w trakcie rejestracji do serwisu, wymagane jest zaakceptowanie regulaminu oraz polityki prywatności strony.

     • telco

      Ci „anonimowi odbiorcy” pozostają użytkownikami końcowymi w rozumieniu Pt. Poza tym identyfikują się adresami IP – więc co to za anonimowość… Zgoda w rozumieniu art.174 Pt musi być wyraźna – nie dorozumiana, więc akceptacja regulaminu czy polityki odpada. Poza tym ust.3 (art. 172) właściwie wyklucza wysyłanie marketingowych maili do użytkowników końcowych/konsumentów nawet jeśli udzielą zgody.

 • rolex35

  A gdzie można zgłaszać przypadki uporczywego naruszania tego prawa ?

 • Jacek Stanisławski

  Wydaje mi się, że stwierdzenie „Koniec z wysyłaniem zapytań o wyrażenie zgody” na wstępie jest mylące. W zakresie zdobywania zgody odbiorcy nic się nie zmieniło. Zarówno w poprzednim brzmieniu, jak i po nowelizacji ten fragment ustawy brzmi „chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.”

  Skoro przed 25.12.2014 można było wysłać zapytania o wyrażenie zgody (mimo, że nie wiadomo było co dokładnie w takim zapytaniu może się znaleźć) to teraz też jest to chyba możliwe.

  Podobnie mylące jest stwierdzenie, że kara wynikająca z nowych przepisów to odpowiedzialność karna (uregulowana przede wszystkim w kodeksie karnym).

  Generalnie artykuł ciekawy i poruszający potrzebny temat, ale bez głębszego wgryzienia się w przepisy.

  Pozdrawiam,
  Jacek

  • Do tej pory kwestia mailowych zapytań o zgodę była kontrowersyjna i sporna. Choć mimo wszystko dominował pogląd, że takich zapytań wysyłać nie można – ponieważ zapytanie samo w sobie najczęściej zawiera już informację handlową.

   Obecne brzmienie art. 172 prawa telekomunikacyjnego, tworzy zakaz wysyłania jakiejkowliek wiadomości „dla celów marketingu bezpośredniego”. Takie zapytanie wysyłane jest właśnie „dla celów marketingu bezpośredniego”: http://legalgeek.pl/czy-mailowe-zapytanie-o-wyrazenie-zgody-na-marketing-jest-zgodne-z-prawem/

   Polskie organy jeszcze nie wypowiadały się na ten temat, ale takie stanowisko prezentowane jest przez organy w różnych państwach UE.

   Zgodę należy więc uzyskać w inny sposób – dyrektywa wskazuje tutaj m.in. poprzez checkbox na www. Wymaga to od „marketerów” większych starań o leada i tworzenia bardziej wartościowych treści/usług.

 • Niestety – mimo faktycznych zmian w prawie telekomunikacyjnym, niektórzy nadal nie mogą w nie uwierzyć ;)

  A co do zbierania zgód – naszym zdaniem teraz zapytania via e-mail czy telefon odpadają, również w przypadku relacji B2B.

  Pozdrawiamy!

 • Bardzo ciekawy artykuł – dzięki! Czekam na ciąg dalszy, jeśli nastąpi :)

  Pozdrawiam,
  Agnieszka