Obserwuj nasze profile social media

 • Izabela El

  Właśnie trafiłam na Państwa wpis i jestem pod wrażeniem, jak prosto i czytelnie został omówiony cały proces rejestracji zbioru.
  Nurtuje mnie pytanie, czy jeśli zbiór nie został do tej pory zgłoszony a firma działa już od jakiegoś czasu, to należy go mimo wszystko zarejestrować czy sugerując się informacjami, że od 25.05 nie ma obowiązku rejestracji zbiorów można to pominąć?

  • Renata z FreshMaila

   WItam,
   Z jednej strony ma Pani jeszcze chwilę na zgłoszenie bazy :)
   Z drugiej strony lepiej jest obecnie skupić się na zrealizowaniu obowiązku informacyjnego nałożonego przez Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Jeśli potrzebuje Pani więcej informacji na ten temat polecam zajrzeć na stronę: https://freshmail.pl/rodo
   Mam nadzieję, że pomogłam :)

 • Dziękuję bardzo za ten pomocny wpis. Wszystko zostało wyjaśnione krok po kroku, co bardzo ułatwiło mi wypełnienie mojego wniosku. Dzięki i pozdrawiam :)

  • Renata z FreshMaila

   Super :) bardzo się cieszę, że pomogliśmy!

 • Natan Kasprzak

  Witam, wysłałem wniosek do Giodo jakoś ponad tydzień temu i nadal nie otrzymałem potwierdzenia doręczenia na maila. Czy wypełniając formularz online powinienem załączyć całą bazę danych jako załącznik?

 • Artykuł bardzo mi pomógł, dziękuję!

 • Ewa Wechmann-Kochan

  Mam sklep internetowy abonamentowy i podpisaną umowę z firmą, która udostępnia oprogramowanie sklepu na powierzanie danych osobowych (dane będą na ich serwerach). W integracjach mogę skonfigurować newsletter z Freshmali. Czy w takim przypadku jest mi potrzebna również taka umowa na powierzenie danych z Freshmail czy nie?

  • Renata z FreshMaila

   Witam, standardowo jeśli jest dostępna integracja w postaci wtyczki nie jest potrzebna umowa, tylko trzeba zaakceptować zapisy w regulaminie. Jednak aby dokładnie określić Pani sytuację i ten konkretny przypadek proszę napisać do mnie na maila – renata.gajoch@freshmail.pl – a wyjaśnię ewentualne wątpliwości.

 • Janek

  Super opisany sposób, jak poradzić sobie z tym nieszczęsnym wnioskiem. Mam jednak pytanie bo w artykule nie jest dokładnie opisany pewien punkt. Chodzi mi o część B pkt. 4

  Podstawa prawna upoważniająca do prowadzenia zbioru danych:

  A) zgoda osoby, której dane dotyczą, na przetwarzanie danych jej dotyczących
  B) przetwarzanie jest niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa
  C) przetwarzanie jest konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą,
  D) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego — jeśli TAK, to opisz te zadania:
  E) przetwarzanie jest niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą

  Co dokładnie znaczą te podpunkty?

  • Renata z FreshMaila

   Witaj Ola,
   Cieszę się, że artykuł się przydaje a co do części B pkt. 4 już wyjaśniam :)
   pkt. A) zgoda osoby, której dane dotyczą, na przetwarzanie danych jej dotyczących – chodzi o podstawę prawną, która pozwala Ci korzystać z danej osobowej jakim jest email.

   W Polsce mamy dwie ustawy, które mówią o prowadzeniu działań email marketingowych: Ustawę o ochronie danych osobowych oraz Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

   Zgodnie z nimi musisz pozyskac dwie zgody: zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz na przesyłanie informacji handlowej. Ten podpunkt dotyczy tak naprawdę większości firm, które uzyskują adres mailowy w celu prowadzenia działań marketingowych.

   O właściwym pozyskiwaniu zgód możesz więcej przeczytać tutaj: https://freshmail.pl/przewodnik/jak-budowac-liste-odbiorcow-glowna/

   pkt.B) Warunek ten najczęściej uzasadnia wykorzystywanie danych przez podmioty publiczne. Działają one w ramach określonych przepisami prawa i podejmują czynności w celu wykonania nałożonych na nie zadań i realizacji kompetencji.

   Przetwarzanie przez nie danych osobowych będzie zawsze uzasadnione, jeśli będzie służyło wykonaniu prawnie określonych uprawnień i obowiązków.

   pkt.C) Dotyczy konieczności przetwarzania danych osobowych w przypadku podpisywania różnego rodzaju umów.

   pkt. D) Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego – przepis ten stanowi podstawę prawną przetwarzania danych osobowych przez podmioty działające w interesie publicznym.

   Na przykład jeśli zaprzestanie przetwarzania tych danych uniemożliwiałoby lub znacznie utrudniało wykonanie zadań.

   pkt. E) jest dość skomplikowany bo w grę wchodzi zarówno prawo europejskie jak i polskie zatem odsyłam do artykułu, które szczegółowo omawia ten podpunkt: http://blog-daneosobowe.pl/przeslanka-legalnosci-przetwarzania-danych-osobowych-z-art-23-ust-1-pkt-5-–-tzw-klauzula-prawnie-usprawiedliwionego-celu/

   Mam nadzieję, że pomogłam :)
   Pozdrawiam!