Eliza Gniadek wpis utworzony wpis edytowany
Sposoby na konwersję z email marketingu
Powrót do listy wpisówDowiedz się, jak sprawić, by odbiorca zareagował na Twój mail podświadomie.
Chcesz, by Twoje wiadomości lepiej konwertowały? Przede wszystkim ułatw odbiorcy działanie - słowem - nie każ mu myśleć. Im prostszy komunikat otrzyma i im mniejszy wybór różnych ofert mu przedstawisz - tym większa szansa, że coś wybierze.
W tym artykule dowiesz się, co zrobić, żeby odbiorca zareagował na Twój mail automatycznie. Znajdziesz pomysły na nie rozpraszanie jego uwagi i tym samym skierujesz jego uwagę na realizację celu.
Poznaj sposoby na konwersję z email marketingu poprzez dostosowanie swojej komunikacji do różnych wskaźników i obserwuj, jak konwersja z nich rośnie.
Czy email marketing sprzedaje?
Jeśli działasz zgodnie z dobrymi praktykami email marketingu i wysyłasz wiadomości jedynie do osób, które wyraziły na to zgodę - to Twój email marketing może sprzedawać! Dlaczego? Aż 77% konsumentów chętnie otwiera maile marketingowe od brandów, na których newslettery się zapisali. Dlatego przy odpowiednim zaangażowaniu z Twojej strony do poznania oczekiwań i ulubionych produktów odbiorców, konwersja z mailingów może być wysoka.
Jak zwiększyć konwersję z maili?
Jeśli chcesz utrzymać uwagę odbiorcy i jednocześnie zachęcić go do wykonania celu, jaki przed nim postawiłeś, musisz komunikować się z odbiorcą w sposób maksymalnie prosty, nie rozpraszając jego uwagi niepotrzebnymi elementami.
Pamiętaj - wszystkie elementy komunikacji powinny skupiać się na realizacji tego wyznaczonego celu. Żeby lepiej zobrazować Ci, co należy zrobić, przyjrzymy się najważniejszym wskaźnikom i sprawdzimy, jak możesz zwiększyć konwersję w ich obrębie. Są to: otwarcie wiadomości, kliknięcie w link i dokonanie zakupu. Na każdym z tych etapów powinieneś skupić się na nieco innych kwestiach komunikacji i stworzyć treści w inny sposób.
#1 Otwarcie wiadomości
Jednym z pierwszych wskaźników powodzenia Twojej kampanii jest wynik otwarć mailingu. Jeśli chcesz, by był on jak najwyższy, musisz skupić się na tym, aby zarówno nadawca jak i temat wiadomości zachęcały odbiorcę do otwarcia maila. To one decydują, czy w ogóle zapozna się z tym, co chcesz mu przekazać. Dlatego wzbudzaj zaufanie i zaciekawienie w subskrybencie.
Nadawca wiadomości
W naszej kulturze czytamy od strony lewej do prawej. Ponadto skrzynki pocztowe skonstruowane są w taki sposób, że nadawca wiadomości znajduje się po lewej stronie, a temat po prawej. Dlatego bardzo często najpierw skupiamy się na tym, od kogo otrzymujemy maila, a dopiero w dalszej kolejności, jaki jest temat wiadomości.
Z tego powodu postaraj się o to, aby nadawca wzbudzał zaufanie odbiorcy. Są trzy główne sposoby “przedstawienia” się - jako firma (np. FreshMail), jako konkretna osoba (np. Eliza Bzdoń) lub jako połączenie obu poprzednich, czyli osoba z firmy (np. Eliza z FreshMaila). Osobiście polecamy ostatnią formę, tzn. imię + firma, ponieważ z jednej strony wzbudzasz zaufanie przedstawiając się jako realna osoba, a z drugiej strony zwiększasz wiarygodność firmy.
Jeśli zastanawiasz się, którą formę wybrać, zastosuj testy A/B nadawcy. Po przetestowaniu będziesz wiedział, która wersja lepiej konwertuje w przypadku Twojej grupy odbiorców.
Dowiedz się więcej:
Temat wiadomości
Kolejną rzeczą “składową” jest temat wiadomości. Jeśli chcesz zachęcić odbiorcę do otwarcia wiadomości, Twój temat powinien:
- Być krótki i chwytliwy (maksymalnie 60-70 znaków)
- Zawierać znaki specjalne (gwiazdki, emoji)
- Najważniejsze informacje zawierać na początku
- Mieć preheader
- Stosować personalizację imieniem
- Dawać poczucie wyjątkowości (zobacz pierwszy…)
Nie rozpraszaj uwagi odbiorców, najlepiej stosuj proste komunikaty, a temat wiadomości powinien mówić i kierować do jednego celu.
Dowiedz się więcej:
Zwracaj też uwagę na to, aby treść Twojej mailingu odpowiadała temu, co obiecałeś w temacie. W przeciwnym wypadku odbiorca szybko zamknie i zapomni o Twojej wiadomości.
#2 Kliknięcie w link
Gdy już zainteresujesz swojego odbiorcę na tyle, żeby otworzył Twoja wiadomość, czas na skupienie się na treści komunikatu, jaki do niego kierujesz. Jeśli chcesz zwiększyć szansę, że kliknie w zawarty w niej link, całą swoją komunikacją go do tego skłaniaj.
Pamiętaj, że masz tylko kilka sekund na zachowanie uwagi odbiorcy. W dzisiejszych czasach częściej skanuje się treści, zamiast czytać je od początku do końca. Dlatego subskrybent od razu musi wiedzieć i widzieć, co jest istotą wiadomości. Stosuj krótkie akapity i zdania, umieszczaj wypunktowania, jak możesz coś pokazać graficznie - zrób to.
Dodatkowo jeśli chcesz przekonać odbiorcę do natychmiastowego działania, stosuj jedno wyraźne i odróżniające się CTA.
Dlaczego jedno? Nasze badania pokazują, że im szerszy wybór mamy, tym trudniej jest nam dokonać tego wyboru. Dlatego rozpraszanie odbiorcy innymi, niekoniecznie najważniejszymi linkami, czy wskazywanie 100 najważniejszych artykułów, zamiast maksymalnie 4, zmniejsza konwersję z wiadomości. Wszystko dlatego, że odbiorca, nie wiedząc, który link wybrać, w końcu nie wybierze żadnego.
Jednak, żeby było ono skuteczne, stosuj się do kilku zasad tworzenia dobrego Call To Action:
- Musi zwracać na siebie uwagę i wskazywać, że jest klikalne (np. przez podkreślenie tekstu, co sugeruje hiperłącze, czy jako button, który wyróżnia się na tle reszty wiadomości),
- Powinno znajdować się ponad linią załamania (Above the fold), czyli w miejscu od razu widocznym dla odbiorcy po otwarciu wiadomości, bez konieczności scrollowania w dół. Jest to obszar, na którym uwaga czytającego skupia się w aż 80%!
- Dla pewności, że cel (kliknięcie linku) zostanie zrealizowany, CTA umieść również na końcu swojej wiadomości
- CTA powinno wyróżniać się swoim wyglądem od reszty wiadomości (inny kolor, większy font, odpowiednie “światło”)
- Musi od początku informować, co stanie się po kliknięciu lub gdzie zostanie skierowany odbiorca (np. “pobierz bezpłatny PDF” zamiast “wejdź”)
Dobrą praktyką jest również skierowanie się do odbiorcy w swoim CTA w pierwszej osobie, czyli zamiast np. “Zamów prenumeratę”, zastosować “Zamawiam prenumeratę”.
Dowiedz się więcej:
#3 Dokonanie zakupu
Oprócz wyraźnego CTA, musisz pamiętać o tym, by cała komunikacja skłaniała Twojego odbiorcę do kliknięcia w link, a następnie dokonanie zakupu. W tym przypadku stosuj język korzyści i wskazuj powody, dla których Twój odbiorca powinien zaufać akurat Tobie.
Pamiętaj, że im lepiej dopasowana treść do odbiorcy, tym większa szansa na konwersję. Dlatego mając dane na temat swoich subskrybentów, powinieneś stosować rozbudowaną personalizację i content dynamiczny. Niezależnie od branży, w której działasz, stosuj lead nurturing. Jeśli prowadzisz e-commerce, pamiętaj o magii liczb - im większe liczby stosujesz w swojej komunikacji, tym większą konwersję uzyskasz.
Jest jeszcze jeden sposób na zwiększenie konwersji z mailingu - jest nim podlinkowanie logo Twojej firmy bezpośrednio do prezentowanej w mailingu oferty, zamiast do strony głównej. Ułatwia to odbiorcy trafienie właśnie tam, gdzie powinien.