Maria Wąchal wpis utworzony wpis edytowany
Co powinieneś wiedzieć o video content w social media
Powrót do listy wpisówRaport Buffera State of Social Media 2016, nie pozostawia cienia wątpliwości, że video content w social media to Twój marketingowy must have!
- 83% marketerów chce tworzyć więcej treści video.
- 42% marketerów chce tworzyć więcej live video.
- 30% marketerów poświęci więcej czasu na video content na Facebooku.
- 28% marketerów chce dodać YouTube do swoich marketingowych narzędzi.
Video content spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem przez odbiorców. Analizując dane z Livestream.com, łatwość przyswajania treści wizualnych niewątpliwie wpływa na ich popularność:
- 81% internautów oglądało więcej live video w 2016 niż w 2015.
- Live video jest dobrze przyjmowane przez obserwatorów marek. 80% chętniej ogląda live video niż czyta posty na blogu (psst, dzięki, że czytasz :) ).
- 82% internatów preferuje live na Facebooku ponad standardowym postem zamieszczonym na profilu firmowym.
- Video w social media ma o 1200% więcej udostępnień niż posty zawierające tekst i statyczne obrazy.
Korzystasz z atutów video w swojej komunikacji marketingowej? Aktualnie treści video są hot i mocno wyróżniają się w news feedach w social media. Algorytmy preferują tę formę.
Treści video, które są bezpośrednio wrzucane przez Facebooka i generują pozytywne interakcje, wciąż nagradzane są większymi zasięgami organicznymi (Facebook EdgeRank 2014).
Nicola Mendelsohn, VP EMEA Facebook, przewiduje, że w przeciągu 5 lat na Facebooku będzie tylko video! Zacznij angażować treścią video już dziś, gdy wciąż masz szansę wyróżnić się w morzu informacji, jakimi zalewani są odbiorcy w social media.
Już teraz dowiedz się:
Jakie treści video są popularne?
Co nt. strategii video radzi Artur Kurasiński z MUSE
Jak stworzysz video content w social media?
Poznaj 7 pomysłów na treści video w social media
Jakie treści video są popularne?
Video w każdej postaci! Ten format pozwala odbiorcom lepiej przetwarzać i reagować na komunikaty od marek. A markom zaprosić swoją publiczność do bycia w samym centrum promowanych przez nich wydarzeń. Pośród wielu dostępnych form video, warto abyś znał.
Interactive Video
Znane również jako "IV”, pozwala na interakcje z użytkownikiem. Takie filmiki obejmują obszary klikalne, dzięki którym odbiorca będzie mógł wykonać sugerowaną przez Ciebie akcję. W ten sposób, wykorzystując np. adnotacje Youtube, przeniesiesz swojego widza na dowolną stronę www. Tego rodzaju dialogi z odbiorcami pozwolą Ci też poprowadzić takie technologie, jak SnapApp. Tam na etapie postprodukcji wkomponujesz w filmik klikalne pytania, czy wykresy.
Video 360
Czyli video zarejestrowane przy pomocy wieloobiektywowej kamery sferycznej w sferze 360°. Odbiorca może zapoznać się ze sfilmowanym materiałem wertykalnie i horyzontalnie. Takie video możesz serwować na Youtubie, Facebooku, czy Snapchacie z pomocą okularów Spectacles. Zobacz, jak robi to marka Tymbark:
Live video
Najszybciej zyskujące na popularności transmisje strumieniowe! To must have dla marek w 2017. Z początkiem roku Facebook dodał możliwość przeprowadzenia Live z poziomu desktopu: Administratorzy fanpage'y mogą również wyznaczyć konkretne osoby, aby te mogły przejść live w imieniu strony. Ta funkcjonalność eliminuje konieczność przyznania osobom, które współpracują z marką, roli administratora do prowadzenia transmisji na żywo na Facebooku. Przykładowy FreshMailowy Live na Facebooku, na którym gościł u nas Daniel Kędzierski, wygenerował:
- 8,5k zasięgu,
- 2,5k widzów,
- i 130 interakcji, komentarzy i udostępnień.
Opcję transmisji live udostępnił też w połowie grudnia 2016 Twitter:
We're making it easier for you to share what's happening in your world. Now you can #GoLive on Twitter!https://t.co/frWuHaPTFJ pic.twitter.com/Xpfpk1zWJV — Twitter (@Twitter) 14 grudnia 2016
Od 25 stycznia transmisje live debiutują też na polskim Instagramie! Wypróbowaliśmy, działa! :)
Komentarz ekspercki
Artur Kurasiński - Prezes MUSE, narzędzia do analityki treści video, budowy strategii social video i generowanie leadów
Współczuję marketerom. To grupa zawodowa, która chyba jako nieliczna musi się liczyć ze zmianami trendów i mód kilka razy w roku oraz uczyć się cały czas. Co prawda content video odmieniany był przez przypadki już rok temu, to dopiero teraz widać co oznacza wykorzystanie „ruchomych obrazków” w swojej strategii. Ci, którzy nie rozumieją fenomenu Snapchata zginą. Marketer, który się waha i nie uwzględnia w swoim planie mediowym lokowanie produktów u influencerów straci pracę. Brak wiedzy jak dobrze „rozpędzić” kampanię na Facebooku i Instagramie za pomocą video oznacza brak podstawowych kompetencji.
Nie piszę tego żeby kogoś dotknąć, czy wywołać gniew ale pokazuję w jakie podstawowe informacje i wiedzę musi być wyposażony marketer AD 2017, żeby stanąć przed klientem i powiedzieć ze spokojnym sumieniem „dobrze wydaliśmy Twój budżet”.
W tym roku wojna o dusze (i oczy) internautów rozegra się w trójkącie: Facebook (plus Instagram), YouTube oraz oczywiście Snapchat. To serwisy, które bardzo mocno promują treści wideo (wystarczy zobaczyć jakie wyniki na „fejsie” można wygenerować prostym nagraniem live!) i będą biły się o podobne wyniki - zatrzymanie uwagi widza oraz budżety klientów.
Facebook promuje wideo tak jak to kiedyś promował fanpages - pozwala osiągać fajne rezultaty małym kosztem (jak to wygląda obecnie każdy wie). YouTube jest trochę gasnącą gwiazdą - niby nadal najwięksi influencerzy mają tam swoje kanały, ale jednak polityka zmian regulaminów przeszkadza twórcom. Stawiam duże piwo, że w 2017 usłyszymy o wielu przypadkach zmiany YT na Facebooka.
Snapchat to zupełnie inna galaktyka - tam rządzi młodość. Marketerzy muszą nauczyć się mówić językiem odbiorców, ale jeśli robią to umiejętnie to dzieje się magia.
To do czego zachęcam gorąco, to stworzenie STRATEGII obecności w mediach społecznościowych szczególnie w kontekście treści video. Bez niej chaotyczne wrzucanie animacji kotków i fejkowych konkursów z Kubą Wojewódzkim nie pomoże żadnej marce.
Jak stworzysz video content w social media?
Tworzenie treści video do udostępnienia w social media nie oznacza od razu zatrudnienia sztabu specjalistów. Dzięki funkcjonalnościom platform społecznościowych wystarczy w zasadzie, że znajdziesz miłe dla oka miejsce oraz poćwiczysz trochę dykcję i prezencję.
Polecam także darmową aplikację Adobe Spark. Tam z pomocą wybranego przez Ciebie szablonu historii, możesz w prosty sposób stworzyć klip promujący Twój pomysł, produkt, czy akcję.
Do wyboru masz gotowe szablony, zdjęcia, ikony i podkład muzyczny. Możesz także wrzucić samodzielnie te elementy z dysku, albo dodać ścieżkę dźwiękową nagrywając własny głos. Tym sposobem w kilka minut powstał nasz filmik, który możesz obejrzeć na początku postu.
7 pomysłów na treści video w social media
- Zrób relację na żywo z jakiegoś wydarzenia
- Zapowiedz nowy produkt, kolekcję, usługę, konferencję
- Przeprowadź sesję Q&A, pytania otrzymasz w komentarzach
- Przeprowadź darmowe webinarium na żywo
- Pokaż dzień z życia swojej firmy
- Przeprowadź video-wywiad z ekspertem
- Nagraj profesjonalne video i zachęć najlepszych z najlepszych do pracy właśnie z Tobą!