Czym są pola dodatkowe i jak działają?

Pola dodatkowePole dodatkoweMiejsce, w którym można zbierać dodatkowe informację o odbiorcy, np. jego imię, miasto, czy informacje o kliknięciu w link. to miejsca, w których umieszczasz dodatkowe dane o swoich odbiorcach, dzięki czemu możesz do nich wysyłać idealnie dopasowany mailing. Do takich danych możemy zaliczyć m.in. imię odbiorcyOdbiorcaOsoba, która wyraźnie poprosi o dołączenie do listy odbiorców, np. przez wypełnienie formularza zapisu do newslettera i wyrazi zgodę na otrzymywanie wiadomości.  , miasto zamieszkania, czy też informacje o dacie dokonania ostatniego zakupu w Twoim sklepie.

Na czym polega pole dodatkowe?

FreshMail pozwala na tworzenie dowolnej ilości pól dodatkowych w każdej liście odbiorcówLista odbiorcówBaza danych zawierająca adresy email odbiorców, którzy wyrazili zgodę na przesyłanie przez dysponującego listą wiadomości komercyjnych.  . Pola takie mogą mieć formę tekstową (np. imię, miasto) lub liczbową (np. data urodzin, data zapisu), która jest przydatna przy tworzeniu segmentów za pomocą reguły “większa/mniejsza niż”. W każdym z nich możesz umieścić maksymalnie 255 znaków - jest to spowodowane ograniczeniami bazy danych.

Pola dodatkowe możesz wykorzystywać do dwóch celów. Pierwszym z nich jest personalizacjaPersonalizacjaMetoda targetowania, dzięki której odbiorca wiadomości może mieć wrażenie, że jest kierowana tylko do niego. Obejmuje ona dodawanie nazwy odbiorcy w temacie lub treści maila lub innych danych z pól dodatkowych. wiadomości. Dzięki temu Twoi odbiorcy dostaną maila przygotowanego "specjalnie dla nich".

Zastanów się, jak niewiele potrzeba, aby zdobyć imię Twojego klienta, a jak bardzo może to podnieść jakość mailingu, który do niego skierujesz. Przykładowo: „Witaj Piotrze” zabrzmi lepiej niż „Szanowni Państwo”.

Jak dodać pole dodatkowe?

Kliknij w zakładkę “Odbiorcy”, wybierz odpowiednią listę, a następnie opcję “Pola dodatkowe”.

Pojawi się pole dodatkowe “Email”, którym zostały opisane adresy email wgrane wcześniej do listy.


Po wybraniu “Dodaj pole” w widocznych okienkach będziesz mógł wpisać nazwę nowego pola, określając jednocześnie jego typ.

Klucz APIApplication Program Interface (API)Interfejs programowania aplikacji – sposób w który mogą się komunikować dwa programy w celu wymiany danych. W systemach do email marketingu umożliwia ono m.in. dodawanie adresów z zewnętrznych aplikacji czy wysyłanie wiadomości transakcyjnych. służy do dodawania i aktualizowania pól dodatkowych za pomocą starych wersji API.

Jak wykorzystać pola dodatkowe?

Pod nazwą dodanego pola pojawia się tagTagZnacznik stosowany do klasyfikowania fragmentów tekstu. Pozwala na grupowanie odnośników (linków), umożliwia tworzenie grup na podstawie m.in. kliknięć linków oznaczonych za pomocą tagów. oznaczony $$. To właśnie jego będziesz używał przy personalizacji swojego mailingu (np. $$imie$$). Pamiętaj, że przy dodawaniu pól dodatkowych nie używamy polskich znaków.

Chciałbyś, aby imię zostało odmienione w odpowiednim przypadku? Nic trudnego, FreshMail Ci w tym pomoże.

Przede wszystkim pole dodatkowe z imieniem musi być zawarte w polu dodatkowym o nazwie “imie”. Znaczniki w tym przypadku powinny wyglądać następująco:

Przypadek Znacznik Przykład
Mianownik $$imie$$ Paweł
Dopełniacz $$imie_d$$ Pawła
Celownik $$imie_c$$ Pawłowi
Biernik $$imie_b$$ Pawła
Narzędnik $$imie_n$$ Pawłem
Miejscownik $$imie_m$$ Pawle
Wołacz $$imie_w$$ Pawle

Jeżeli w Twojej bazie część pól jest niewypełniona, możesz zastosować następującą regułę, dzięki której w tych polach pojawi się tekst zastępczy (np. Szanowny Kliencie):

$$imie, wartosc domyslna=Szanowny Kliencie$$

Drugim sposobem wykorzystywania pól dodatkowych jest targetowanie listy odbiorców, o czym więcej przeczytasz w poradniku na temat targetowania baz odbiorców.

Ponadto możesz również dodawać ukryte pola dodatkowe w formularzu zapisu, dzięki którym posegmentujesz odbiorców według źródła ich zapisu.

Wszystkie pola dodatkowe w formularzu znajdują się w zakładce “Pola formularza”, do której możesz je dodawać, odpowiednio nazywać, określić ich typ, zmienić kolejność wyświetlania oraz to, czy mają być polami wymaganymi do uzupełnienia.