Jak ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC w domenie hostowanej na serwerze Zenbox?
Od pierwszego lutego 2024 Google oraz Yahoo wprowadzają nowe standardy uwierzytelniania poczty e-mail. Informowaliśmy o tym na naszym blogu. Jedną ze zmian, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników poczty elektronicznej, jest weryfikacja nadawcy za pomocą rekordów DKIM i DMARC. Dotyczy to każdego, kto wysyła co najmniej 5000 wiadomości dziennie do odbiorców korzystających z Gmaila. Brak ustawienia zabezpieczeń będzie skutkował tym, że Twoje e-maile nie trafią do inboxa odbiorców. Dlatego w tym wpisie pokazujemy, jak wprowadzić DKIMDKIM ang. DomainKeys Identified Mail - system służący do potwierdzania autentyczności wysłanej wiadomości pocztowej przy pomocy pary kluczy (publiczny + prywatny). Klucze prywatne są używane do podpisywania wiadomości a klucze publiczne odczytywane z systemu DNS to potwierdzania autentyczności. Stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zdobywa popularność również w Polsce. i DMARC do domeny hostowanej w Zenbox.
Uwaga, widoki przedstawione poniżej mogą różnić się, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego.
1. Wejdź na stronę Zenbox, kliknij w przycisk “Panel klienta” (w prawym górnym rogu), a następnie zaloguj się do swojego konta.
2. W menu po lewej stronie rozwiń opcję “Domeny” i kliknij w domenę, dla której chcesz wdrożyć zabezpieczenia DKIM i DMARC.
3. W kolejnym widoku, który Ci się pokaże, wybierz opcję “Konfiguracja domeny”.
4. Zjedź w dół do sekcji “Dodaj rekord”. Do uzupełnienia masz tam trzy pola: Nazwa, Typ i Wartość. Jako typ wybierz “CNAME”. Nazwę i wartość znajdziesz wygenerowaną na Twoim koncie FreshMail. W tym celu przejdź do zakładki “Ustawienia”, dalej “Autoryzacja domeny”, a następnie przy danej domenie, którą próbujesz skonfigurować, kliknij w przycisk “Autoryzuj”. Jeśli nie dodawałeś wcześniej żadnej domeny wybierz “Dodaj domenę”.
Po kliknięciu w przycisk zobaczysz nazwę i wartość klucza.
Następnie skopiuj je i wklej w panelu Zenboxa tak, jak na screenie poniżej. FormatFormat HTML + TXTWiadomość, która zawiera format HTML i TXT. Programy pocztowe, które nie będą mogły odtworzyć wiadomości w formacie HTML, wyświetlą ją w formacie TXT. Należy pamiętać, że wyświetlenie wiadomości w formacie TXT uniemożliwi zraportowanie jej w kontekście otwarć. danych powinien wyglądać następująco:
- Nazwa: key2019040401._domainkey
- Wartość: dkim.d12027.dnsDNSSystem nazw domenowych - umożliwia przetłumaczenie nazw domenowych na adres IP..freshmail.mx.
5. Aby dodać rekord DMARC postępuj podobnie, lecz wybierz typ rekordu “TXT” oraz wprowadź nazwę i wartość, które znajdziesz w tym samym miejscu na koncie FreshMaila, pod informacjami o DKIM.
Uzupełnij tak, jak na poniższym screenie:
6. Brawo, udało Ci się dodać zabezpieczenia DKIM i DMARC do swojej domeny! Teraz wystarczy, że ponownie przejdziesz do FreshMaila i w menu “Autoryzacja domeny” klikniesz w przycisk “Autoryzuj”. Znajduje się on obok nazwy wybranej domeny. W ciągu maksymalnie 72 godzin pojawi się tam status “zweryfikowany”. Teraz skrzynki odbiorcze takie jak Gmail czy Yahoo będą wiedzieć, że jesteś nadawcą mającym uprawnienia do swojej domeny i nie próbujesz się pod nikogo podszywać. To z kolei pozytywnie wpłynie na dostarczalność Twoich wiadomości.