Jak ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC w domenie hostowanej na serwerze Home.pl?

1 lutego 2024 r. wchodzą w życie nowe standardy uwierzytelniania poczty e-mail wprowadzone przez Google oraz Yahoo. Dotyczą one każdego nadawcy, który wysyła ponad 5000 wiadomości dziennie do odbiorców korzystających z Gmail. Jednym z nowych standardów jest obowiązek ustawienia zabezpieczeń DKIM i DMARC. W poniższej instrukcji przedstawiamy, jak wprowadzić wymagane zabezpieczenia, gdy Twoja domena jest hostowana na serwerze Home.pl.

Uwaga, widoki przedstawione poniżej mogą różnić się, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego.

1. Zaloguj się do panelu poprzez następujący link: https://panel.home.pl/

2. W bocznym menu znajdź opcję “Domeny”. Następnie kliknij w domenę, dla której chcesz ustawić zabezpieczenia.

3. W sekcji “Hosting DNSDNSSystem nazw domenowych - umożliwia przetłumaczenie nazw domenowych na adres IP.” kliknij w “Działania”, następnie wybierz z rozwijanej listy opcję “Zarządzaj rekordami DNS”.

4. W kolejnym kroku kliknij w przycisk “Dodaj nowy rekord”.

5. Pojawi się okno tworzenia rekordu. W pierwszym polu - “Typ rekordu” - wybierz z rozwijanej listy opcję CNAME.

6. Następnie skopiuj wygenerowaną nazwę i wartość klucza z panelu FreshMaila. Po zalogowaniu się do naszego systemu przejdź do zakładki “Ustawienia”, a następnie “Autoryzacja domeny”. Tam kliknij w przycisk “Dodaj domenę”.

Po dodaniu domeny pojawi się okno, w którym znajdziesz nazwę i wartość klucza.

Trudności ze znalezieniem powyższych informacji? Przeczytaj instrukcję, która przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

7. Wprowadź nazwę i wartość w Home.pl tak, jak na screenie poniżej, i zapisz rekord klikając ‘OK’:

8. Aby utworzyć rekord DMARC postępuj analogicznie jak w przypadku rekordu dla DKIMDKIM ang. DomainKeys Identified Mail - system służący do potwierdzania autentyczności wysłanej wiadomości pocztowej przy pomocy pary kluczy (publiczny + prywatny). Klucze prywatne są używane do podpisywania wiadomości a klucze publiczne odczytywane z systemu DNS to potwierdzania autentyczności. Stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zdobywa popularność również w Polsce., ale wybierz typ TXTFormat HTML + TXTWiadomość, która zawiera format HTML i TXT. Programy pocztowe, które nie będą mogły odtworzyć wiadomości w formacie HTML, wyświetlą ją w formacie TXT. Należy pamiętać, że wyświetlenie wiadomości w formacie TXT uniemożliwi zraportowanie jej w kontekście otwarć. i wprowadź Host oraz wartość właściwe dla DMARC.


Je również znajdziesz w naszym systemie w zakładce “Autoryzacja domeny”.


9. Brawo, udało Ci się dodać zabezpieczenia DKIM i DMARC do swojej domeny! Teraz przejdź jeszcze raz do FreshMaila i w zakładce “Autoryzacja domeny” kliknij w przycisk “Autoryzuj”. Po maksymalnie 72 godzinach dla poszczególnych wpisów dodanych poprawnie pojawi się status “zweryfikowany”.