Jak ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC w domenie hostowanej na serwerze OVH?

1 lutego 2024 r. to ważna data w świecie e-mail marketingu. To wtedy zaczynają obowiązywać nowe standardy uwierzytelniania poczty e-mail, zapowiadane przez Google i Yahoo. Zgodnie z nimi każdy, kto wysyła 5000 wiadomości dziennie do odbiorców korzystających z Gmail, musi uwierzytelniać pocztę za pomocą zabezpieczeń DKIM i DMARC. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak je wprowadzić w domenach hostowanych na serwerze OVH.

Uwaga, widoki przedstawione poniżej mogą różnić się, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego.

1. Wejdź na stronę OVHcloud. W górnym menu znajdziesz opcję “Moje konto klienta”. Kliknij w nią, a następnie zaloguj się. 

2. Po zalogowaniu się, zobaczysz u góry opcję “Web cloud”. Po jej wybraniu, w panelu po lewej stronie ekranu zobaczysz swoje domeny. Wybierz tę, dla której chcesz utworzyć rekordy DKIMDKIM ang. DomainKeys Identified Mail - system służący do potwierdzania autentyczności wysłanej wiadomości pocztowej przy pomocy pary kluczy (publiczny + prywatny). Klucze prywatne są używane do podpisywania wiadomości a klucze publiczne odczytywane z systemu DNS to potwierdzania autentyczności. Stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zdobywa popularność również w Polsce. i DMARC. Następnie kliknij w “Strefa DNSDNSSystem nazw domenowych - umożliwia przetłumaczenie nazw domenowych na adres IP.” i  “Dodaj rekord” (tak jak na poniższym obrazku).

3. Po kliknięciu w “Dodaj rekord”, pojawi się pop-up. Wybierz typ pole wskazania jako “CNAME” i kliknij przycisk “Dalej”.

4. Dalej wprowadź nazwę oraz wartość rekordu wygenerowaną w panelu FreshMaila. Znajdziesz je w zakładce “Ustawienia”, dalej “Autoryzacja domeny”, a następnie klikając w przycisk “Dodaj domenę” lub “Autoryzacja”, gdy dodałeś ją już wcześniej.

Po kliknięciu w przycisk zobaczysz wymaganą do podania nazwę oraz wartość:

Jeżeli masz trudności z odnalezieniem powyższych informacji we FreshMailu, przeczytaj szczegółową instrukcję.

Wprowadź wartości analogicznie jak na screenie poniżej i kliknij ‘Dalej’:

5. Następnie kliknij ‘Zatwierdź’

6. Aby utworzyć rekord DMARC postępuj analogicznie jak w przypadku rekordu dla DKIM, ale na pop-upie (krok 3) wybierz pole TXTFormat HTML + TXTWiadomość, która zawiera format HTML i TXT. Programy pocztowe, które nie będą mogły odtworzyć wiadomości w formacie HTML, wyświetlą ją w formacie TXT. Należy pamiętać, że wyświetlenie wiadomości w formacie TXT uniemożliwi zraportowanie jej w kontekście otwarć. zamiast CNAME. Wprowadź wartości wygenerowane we FreshMailu właściwe dla DMARC:

Powróć do OVH i wprowadź je tak, jak poniżej:

Następnie kliknij przycisk “Dalej”.

7. Na samym końcu wróć do panelu FreshMaila (Ustawienia->Autoryzacja domeny) i kliknij w przycisk “Autoryzuj”.  Po maksymalnie 72 godzinach dla poszczególnych wpisów dodanych poprawnie pojawi się status “zweryfikowany”.