Jak ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC w domenie hostowanej na serwerze Nazwa.pl?

Jak informowaliśmy na naszym blogu, Google oraz Yahoo wprowadzają nowe standardy uwierzytelniania poczty e-mail. Od 1 lutego 2024 r. będą blokować e-maile od każdego nadawcy, który nie ustawi zabezpieczeń DKIMDKIM ang. DomainKeys Identified Mail - system służący do potwierdzania autentyczności wysłanej wiadomości pocztowej przy pomocy pary kluczy (publiczny + prywatny). Klucze prywatne są używane do podpisywania wiadomości a klucze publiczne odczytywane z systemu DNS to potwierdzania autentyczności. Stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zdobywa popularność również w Polsce. i DMARC, a który wysyła powyżej 5000 wiadomości dziennie do odbiorców korzystających ze skrzynki Gmail. Z tego powodu we FreshMailu wprowadziliśmy obowiązek uwierzytelniania poczty tymi zabezpieczeniami. 

Więcej o DKIM i DMARC przeczytasz tutaj.

Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC dla domen hostowanych u dostawcy Nazwa.pl.

Uwaga, widoki przedstawione poniżej mogą różnić się, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego.

1. Wejdź na stronę Nazwa.pl i w prawym górnym rogu wybierz “PANEL KLIENTA”. Po zalogowaniu się, w menu po lewej stronie (screen poniżej) wybierz opcję “Moje usługi”, a następnie kliknij w “Domeny”.

2. W kolejnym kroku zobaczysz listę wszystkich swoich domen hostowanych w Nazwa.pl. Kliknij przycisk ‘Konfiguruj’ przy domenie, dla której chcesz ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC.

3. Następnie przejdź na sam dół strony i kliknij przycisk “ZMIEŃ”.

4. Pod istniejącymi już rekordami znajdziesz przycisk “Dodaj kolejny rekord”. Kliknij w niego.

5. Wartości, które należy wpisać, znajdziesz w panelu FreshMaila, przechodząc do zakładki “Ustawienia”, dalej “Autoryzacja domeny”, a następnie klikając w przycisk “Dodaj domenę”. Jeśli już kiedyś dodawałeś domenę, kliknij “Autoryzacja” przy domenie, którą próbujesz skonfigurować.

Po kliknięciu w przycisk pojawi się taki widok, jak poniżej. Skopiuj nazwę i wartość klucza DKIM.

Nie możesz znaleźć poniższych informacji na swoim koncie FreshMail? Przeczytaj szczegółową instrukcję, jak to zrobić.

6. Wróć do panelu Nazwa.pl i w polu “Nazwa klucza” wpisz klucz z aplikacji FreshMail. Następnie w trzeciej kolumnie wybierz typ CNAME (do wyboru jest CNAME lub TXTFormat HTML + TXTWiadomość, która zawiera format HTML i TXT. Programy pocztowe, które nie będą mogły odtworzyć wiadomości w formacie HTML, wyświetlą ją w formacie TXT. Należy pamiętać, że wyświetlenie wiadomości w formacie TXT uniemożliwi zraportowanie jej w kontekście otwarć.), a obok wprowadź wartość klucza wygenerowaną również w panelu FreshMaila. Na screenie poniżej prezentujemy, jak uzupełnić wymagane pola. Format danych powinien wyglądać następująco:
- Nazwa: key2019040401._domainkey.twojadomena.pl
-
Wartość: dkim.d12024.dnsDNSSystem nazw domenowych - umożliwia przetłumaczenie nazw domenowych na adres IP..freshmail.mx

Do nazwy klucza: key2019040401._domainkey dopisz po kropce nazwę swojej domeny.

Przykład: key2019040401._domainkey.mojadomena.pl

Z wartości klucza: dkim.d123.dns.freshmail.mx. usuń kropkę na końcu.

Przykład: dkim.d123.dns.freshmail.mx7. Aby utworzyć rekord DMARC postępuj analogicznie jak w przypadku rekordu dla DKIM. Różnice pojawiają się dopiero przy dodawaniu nowego rekordu. Zamiast “CNAME”, wybierz typ rekordu “TXT”. Z kolei nazwa oraz wartość powinny wyglądać tak, jak na screenie poniżej.

Znajdziesz je we FreshMailu, przechodząc do Ustawień, w zakładce “Autoryzacja domeny” i po kliknięciu w przycisk “Autoryzuj”.8. Po dodaniu rekordów DKIM i DMARC do swojej domeny, w tej samej zakładce we FreshMailu (Autoryzacja domeny), kliknij w przycisk "Autoryzuj". Dla prawidłowo dodanego wpisu zobaczysz status “zweryfikowany”. Pamiętaj, że w zależności od dostawcy usług może to potrwać do 72 h.