Jak ustawić zabezpieczenia DKIM i DMARC w domenie hostowanej na serwerze GoDaddy.pl?
W poniższym artykule znajdziesz informacje, jak ustawić zabezpieczenia DKIMDKIM ang. DomainKeys Identified Mail - system służący do potwierdzania autentyczności wysłanej wiadomości pocztowej przy pomocy pary kluczy (publiczny + prywatny). Klucze prywatne są używane do podpisywania wiadomości a klucze publiczne odczytywane z systemu DNS to potwierdzania autentyczności. Stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zdobywa popularność również w Polsce. i DMARC na swojej domenie hostowanej w GoDaddy. Obowiązek ich posiadania wynika z nowych standardów uwierzytelniania poczty e-mail Google oraz Yahoo. Dotyczy każdego, kto wysyła 5000 wiadomości dziennie do odbiorców korzystających ze skrzynki Gmail. Nowe standardy obowiązują od 1 lutego 2024 r.
Przeczytaj, czym są zabezpieczenia DKIM i DMARC.
Uwaga, widoki przedstawione poniżej mogą różnić się, jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego.
1. Przejdź na stronę GoDaddy.pl i zaloguj się na swoje konto. Przycisk znajdziesz w prawym górnym rogu.
2. W menu po lewej stronie znajdź opcję “Domeny”, a następnie wybierz opcję “Zarządzaj DNSDNSSystem nazw domenowych - umożliwia przetłumaczenie nazw domenowych na adres IP.” przy domenie, dla której chcesz ustawić zabezpieczenia.
3. W kolejnym widoku kliknij w przycisk “Dodaj nowy rekord”.
4. Wybierz typ rekordu CNAME i wprowadź wygenerowane w panelu FreshMaila nazwę oraz wartość. Znajdziesz je na swoim koncie w zakładce “Ustawienia”, a następnie “Autoryzacja domeny”. Tam kliknij w przycisk “Dodaj domenę”.
5. Skopiuj nazwę oraz wartość klucza DKIM:
Jeżeli nie możesz znaleźć powyższych informacji, przeczytaj szczegółową instrukcję.
6. Wklej wartości we właściwe miejsca w panelu GoDaddy i naciśnij przycisk “Zapisz”.
7. Aby dodać rekord DMARC, w tym samym miejscu dodaj kolejny rekord, ale w polu “Typ” wybierz tym razem “TXTFormat HTML + TXTWiadomość, która zawiera format HTML i TXT. Programy pocztowe, które nie będą mogły odtworzyć wiadomości w formacie HTML, wyświetlą ją w formacie TXT. Należy pamiętać, że wyświetlenie wiadomości w formacie TXT uniemożliwi zraportowanie jej w kontekście otwarć.”. Następnie wprowadź pozostałe dane, tak jak na poniższym obrazku. Po wszystkim kliknij “Zapisz”.
8. Wartości dla rekordu DMARC znajdziesz również w panelu FreshMaila w zakładce “Autoryzacja domeny”.
9. Na koniec przejdź jeszcze raz na swoje konto we FreshMailu i w zakładce “Autoryzacja domeny” kliknij w przycisk “Autoryzuj”, dla której wprowadzasz zabezpieczenia. W ciągu 72 godzin powinien pojawić się tam status “zweryfikowany”.