Jaka jest różnica pomiędzy integracją przez API a SMTP? 

Chcąc wysyłać maile transakcyjneMaile transakcyjneMaile transakcyjne, to informacje wysyłane do klienta po wykonaniu przez niego określonej czynności, np. mail zwrotny po dokonaniu zakupu. z systemu FreshMail, możesz to zrobić na dwa sposoby: połączyć się przez APIApplication Program Interface (API)Interfejs programowania aplikacji – sposób w który mogą się komunikować dwa programy w celu wymiany danych. W systemach do email marketingu umożliwia ono m.in. dodawanie adresów z zewnętrznych aplikacji czy wysyłanie wiadomości transakcyjnych. lub SMTPSMTPSMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. Pozwala na bezpieczne wysyłanie wiadomości przez serwer poczty wychodzącej, a dzięki dodatkowemu uwierzytelnieniu masz pewność, że nikt nie podszywa się pod Ciebie w trakcie wysyłania wiadomości.  

Integracja przez SMTP polega na połączeniu danej platformy (np. sklepu internetowego) z zewnętrznym serwerem pocztowym, czyli FreshMailem. Aby to zrobić musisz podać dane takie jak hasło, host, port i login.

Integracja przez API jest bardziej wymagająca i aby ją odpowiednio wdrożyć potrzebna jest osoba z wiedzą programistyczną. Jednocześnie ten sposób komunikacji między serwerami zapewnia Ci większy wachlarz możliwości, o czym więcej poniżej. 

Co mam wybrać? Wysyłkę maili transakcyjnych przez SMTP czy API? 

Jeśli wysyłasz standardowe maile transakcyjne i nie potrzebujesz zaawansowanych funkcji wówczas swobodnie możesz wybrać integrację przez SMTP.  Skonfigurujesz wszystko w kilkanaście minut, a w panelu FreshMaila będziesz mieć podgląd tego co dzieje się z Twoimi wysyłkami.

Jeśli wysyłasz dużo wiadomości, np. kilkadziesiąt tysięcy maili dziennie lub potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji np. personalizacjęPersonalizacjaMetoda targetowania, dzięki której odbiorca wiadomości może mieć wrażenie, że jest kierowana tylko do niego. Obejmuje ona dodawanie nazwy odbiorcy w temacie lub treści maila lub innych danych z pól dodatkowych. czy wybór szablonów, wówczas integracja przez API będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. 

Co zyskujesz, dzięki wysyłce maili po SMTP z FreshMaila?

Korzystając z domyślnego serwera SMTP w platformie e-commerce nie możesz świadomie monitorować tego, co się dzieje z wiadomościami wysyłanymi przez Ciebie. 

Łącząc się z systemem FreshMail zyskujesz informacje o pełnych statystykach, czyli: 

 • ile maili zostało wysłanych,
 • ile z nich jest dostarczonych, a ile odbitych,
 • które z tych maili są otwierane, a w które odbiorcaOdbiorcaOsoba, która wyraźnie poprosi o dołączenie do listy odbiorców, np. przez wypełnienie formularza zapisu do newslettera i wyrazi zgodę na otrzymywanie wiadomości.   kliknął w link,
 • pełne raporty z ostatnich 90 dni wysyłek,
 • dokładna informacja,  jakie maile otrzymał odbiorca i jak na nie zareagował,
 • lepsza dostarczalność maili.

Co zyskujesz, dzięki wysyłce maili po API z FreshMaila?

Połączenie przez API jest bardziej zaawansowane i tym samym daje Ci więcej możliwości:

Dzięki niemu: 

 • spersonalizujesz wiadomość, dodając np. imię lub dedykowany kod rabatowy, 
 • wykorzystasz gotowe szablony wiadomości,  
 • szybciej wyślesz maile, szczególnie w przypadku dużych wolumenów,  
 • dodasz nagłówki w mailu,
 • zyskasz dostęp do statystyk, takich samych jak w przypadku SMTP,
 • wyślesz wiele maili na raz.

 

Jak zintegrować się przez API w panelu FreshMaila?  

Zaloguj się do FreshMaila i wejdź w zakładkę Maile transakcyjne, a następnie w zakładkę Konfiguracja. Znajdziesz tam dane potrzebne do konfiguracji z FreshMailem API V3 

Jesteś programistą? Zobacz pełną dokumentację do REST API V3, w której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Jeśli masz aplikację napisaną w języku PHP sprawdź bibliotekę, która ułatwi Ci połączenie się z API FreshMaila. 

Jak zintegrować się przez SMTP z FreshMailem?

Aby połączyć się przez SMTP potrzebujesz następujących danych:  

 • host (czyli serwer który będzie wysyłał maila)
 • użytkownik (czyli login)
 • hasło
 • port 
 • szyfrowanie 

Niezbędne dane przy integracji z serwerem SMTP znajdziesz w  panelu FreshMaila w zakładce Maile Transakcyjne > Konfiguracja. 

Potrzebujesz zintegrować się z konkretnym systemem lub aplikacją? Sprawdź, jakie instrukcje mamy już przygotowane

Jeśli nie znalazłeś gotowej instrukcji integracji, możesz to zrobić na bazie danych dostępowych do SMTP. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku