Jak umieścić kody trackingowe w mailu?

Chciałbyś wiedzieć, gdzie podąży użytkownik od momentu kliknięcia w link z mailingu? W bardzo prosty sposób pomożemy Ci prześledzić jego sposób poruszania się po stronie bez konieczności korzystania z zewnętrznych aplikacji.

Kody trackingowe pozwolą na kontrolę i analizę ścieżki użytkownika na podstawie szczegółowych raportów. Taki kod to kawałek skryptu, który dodajesz do strony, dzięki czemu będziesz mógł analizować zachowania i działania użytkowników – od momentu kliknięcia w link z mailingu do przejścia na stronę i jej poszczególne podstrony. Dzięki tej opcji otrzymasz jeszcze bardziej szczegółową wiedzę na temat poczynań Twoich odbiorców.

Jak umieszczać kody trackingowe?

Skupmy się na przykładzie. Załóżmy, że chciałbyś, aby Twój użytkownik po kliknięciu w link w mailingu zarejestrował się w serwisie, następnie odwiedził blog i sprawdził cennik usług. Pierwszy, najważniejszy kod trackingowy musisz umieścić na landing pageLanding pageInaczej "jump page" strona docelowa. Jest to strona, na którą użytkownik jest bezpośrednio kierowany po kliknięciu w link sponsorowany, czy kreację reklamową.  , czyli stronie na którą trafia osoba zainteresowana konkretną sprawą. Kolejne kody umieszczasz już tylko tam, gdzie chciałbyś, żeby podążał użytkownik, np. na stronie z formularzem rejestracji, a mówiąc bardziej precyzyjnie na stronie z podziękowaniem za rejestrację, która wyświetli się użytkownikowi już po jej dokonaniu - wtedy będziemy mieć pewność, że akcja ta rzeczywiście została wykonana.

Kody możesz dowolnie generować wchodząc w menu “Ustawienia”, a następnie “Kody trackingowe”. W tym miejscu możesz swobodnie usuwać,a także dodawać nowe kody.

Kody trackingowe

Kto może dodawać kody do strony?

Sugerujemy, żeby dołączaniem kodów zajęły się osoby, które znają się na tworzeniu stron internetowych. Z jednego ważnego powodu – dla Twojego bezpieczeństwa. Jeżeli wstawisz kod nieprawidłowo, strona może nie wyświetlać się poprawnie lub wyniki zostaną zafałszowane. Dostęp do serwera, na którym jest hostowana strona oraz uprawnienia do edytowania plików są niezbędne.

Poniżej przykład poprawnego wstawienia kodu trackingowego:

<htmlFormat HTML + TXTWiadomość, która zawiera format HTML i TXT. Programy pocztowe, które nie będą mogły odtworzyć wiadomości w formacie HTML, wyświetlą ją w formacie TXT. Należy pamiętać, że wyświetlenie wiadomości w formacie TXT uniemożliwi zraportowanie jej w kontekście otwarć.>
<head>
</head>
<body>
 

- tutaj jest treść Twojej strony -

 
<!-- Poczatek kodu trackingowego FreshMail nr 1 -->
<img src="http://mail.great-news.co/services/tracking/?id=86wiqvzzc5"/>
<!-- Koniec kodu trackingowego FreshMail nr 1 -->


</body>
</html>

Ważne aby wpinać wyłącznie jeden kod trackingowy do jednej podstrony. Oczywiście, jeżeli będziesz chciał zrezygnować ze śledzenia poczynań użytkowników, wystarczy usunąć kody ze strony.

Pamiętaj, aby w 5. kroku Kreatora kampanii (ustawienia zaawansowane) włączyć tracking dla tej konkretnej kampanii! 

Jak analizować wyniki dostępne w raporcie z realizacji celów?

W raporcie możesz sprawdzić, ile osób zrealizowało wytyczone przez Ciebie cele, czyli znalazło się na stronach, na których były umieszczone kody trackingowe. Dla lepszego porównania, wyniki możesz zobaczyć na wykresie w różnych ujęciach czasowych.