1
Rozdział
Co to jest Kreator Formularzy i gdzie go znajdziesz?

Co to jest Kreator Formularzy?

Kreator Formularzy to intuicyjny edytor do tworzenia profesjonalnych formularzy zapisu do newsletteraZapis do newsletteraProces, w którym osoba wypełnia formularz na stronie internetowej, aby dołączyć do listy odbiorców./bazy adresów, który w łatwy sposób możesz umieścić na swojej stronie. 

Gdzie znajdę Kreator Formularzy?

Zaloguj się w aplikacji FreshMail, a następnie wybierz w górnym menu zakładkę OdbiorcyOdbiorcaOsoba, która wyraźnie poprosi o dołączenie do listy odbiorców, np. przez wypełnienie formularza zapisu do newslettera i wyrazi zgodę na otrzymywanie wiadomości.  . Tam należy wybrać listę, do której nowy formularz ma być przypisany, lub stworzyć nową.

Jak włączyć Kreator Formularzy

Następnie w lewym menu zobaczysz Kreator Formularzy. Wersja Beta oznacza, że narzędzie jest cały czas w trakcie rozbudowy. Testujemy go i dbamy, by kreator spełniał wszystkie oczekiwania Klientów. Jeżeli masz jakieś uwagi lub wątpliwości, zachęcamy, by się nimi z nami podzielić.

Kreator Formularzy menu  

Po kliknięciu w przycisk, otworzy się edytor.

2
Rozdział
Menu oraz podgląd formularza

Menu

W górnym menu znajdują się dwie główne zakładki dotyczące edycji: Wygląd oraz Ustawienia, a także dwa przyciski pozwalające na zapis formularza oraz umieszczenie go na stronie.

menu kreator formularzy

Zakładka Wygląd

Zakładka Wygląd została podzielona na 6 rozwijanych sekcji:

 1. Pola
 2. Style formularza
 3. Formatowanie tekstu
 4. Style pól
 5. Przycisk
 6. Zgody

W każdej z nich znajdziesz opcje odpowiedzialne za edycję wyglądu któregoś z elementów formularza.

Kreator Formularzy - zakładka wygląd

Wszystkie sekcje opisane są szczegółowo w poniższych rozdziałach.

Zakładka Ustawienia

W tym miejscu możesz wyłączyć tryb zaawansowany, który jest domyślnie włączony. Jest to opcja dla tych, którzy wolą proste formularze i nie potrzebują korzystać z wszystkich możliwośc, jakie daje Kreator Formularzy. Po wyłączeniu, część opcji w zakładce Wygląd po prostu zniknie.

Kolejną funkcją tej zakładki jest ustawienie zabezpieczenia reCAPTCHA, które można ułożyć w wybranym miejscu na formularzu lub wyłączyć.

Znajduje się tu też opcja przywrócenia ustawień domyślnych (przywraca też domyślny wygląd kreowanego formularza).

ustawienia kreatora

Podgląd formularza

Tworzony przez Ciebie formularz jest cały czas widoczny i możesz na bieżąco obserwować wprowadzane przez siebie zmiany zarówno w zakładce Wygląd, jak i Ustawienia.

podgląd formularza

Klikając w tekst na formularzu, możesz go formatować oraz edytować treść. Na pasku edycji wyświetlone są następujące opcje:

 1. Style tekstu (nagłówek lub akapit)
 2. Pogrubienie, kursywa, podkreślenie
 3. Lista wypunktowana lub ponumerowana
 4. Układ tekstu (do lewej, wyśrodkowany, do prawej)
 5. Linkowanie tekstu
 6. Usunięcie formatowania

3
Rozdział
Nazwa formularza oraz Pola

Pierwsze dwie sekcje pod zakładką Wygląd to Nazwa formularza oraz Pola. Nazwę można nadać dla własnej informacji, nie wyświetla się ona później nigdzie na formularzu. Ważniejsze są Pola. To w tej sekcji wybierasz, jakie dane ma Ci przekazać Twój subskrybent. Jedynym zawsze wymaganym polem jest adres email. Reszta zależy od Ciebie, choć radzimy, by nie żądać od użytkowników zbyt dużej ilości informacji. Zaobserwowaliśmy, że ilość subskrybentów gwałtownie spada, gdy na formularzu znajdują się więcej niż cztery pola.

kreator formularzy nazwa pola

Wszystkie pola z wyjątkiem Email można odznaczyć, by nie pokazywały się na formularzu, a także wybrać, czy będą one wymagane do dokonania zapisu. Ponadto pod rubryką OPCJE znajduje się ikona (zakreślona czerwonym kolorem na zdjęciu powyżej), po kliknięciu której otwiera się okienko z wyborem nazwy pola, etykiety (napisu obok pola) oraz tekstu domyślnego (widocznego w polu przed wpisaniem danych przez subskrybenta).

edycja pola formularza

Oczywiście możesz też ustawiać kolejność pól na formularzu. Wystarczy kliknąć przyciskiem myszki w ikonę pod rubryką KOLEJNOŚĆ i, trzymając przycisk myszki, przeciągnąć w odpowiednie miejsce.

4
Rozdział
Style formularza i Formatowanie tekstu

Style formularza

Ta sekcja dotyczy ogólnego wyglądu formularza, czyli jego wielkości, koloru, obramowania, kształtu, a także marginesów (odległości tekstu od krawędzi formularza).

style formularza

Możesz wybrać, czy będzie on na Twojej stronie wyśrodkowany, czy może umieścisz go z wyrównaniem do lewej bądź prawej krawędzi. Kolejna opcja to wybór szerokości formularza określonej w pikselach lub procentowo. Dalej możesz wybrać kolor tła, wpisując jego kod (np.#000000) lub klikając obok i wybierając z palety barw.

kreator formularzy kolor tła

paleta barw

Następnym elementem jest Kolor obramowania, który edytujesz w ten sam sposób. Wybierasz też jego grubość.

Ciekawą opcją jest możliwość zaokrąglenia krawędzi. Formularz może być klasycznym prostokątem lub mieć kształty bardziej owalne.

Na koniec możesz ustawić marginesy pionowe i poziome oraz ukryć dodatkowy tekst pod przyciskiem.

Poniżej znajdują się dwa przykłady. Pierwszy z nich jest formularzem domyślnym w systemie, drugi już po losowych zmianach w tej sekcji.

style formularza

Widzimy, że oba w dużym stopniu różnią się od siebie. Naszym celem było wręczenie Ci jak największych możliwości wyboru, jeśli chodzi o wygląd formularza.

Formatowanie tekstu

Tekst na formularzu musi przykuwać wzrok i być czytelny dla użytkowników strony. W sekcji Formatowanie tekstu znajdziesz opcje do zmiany wielkości, koloru i czcionki nagłówka, zwykłego tekstu oraz tekstu będącego hiperłączem.

formatowanie tekstu

 

5
Rozdział
Style pól w Kreatorze Formularzy

W tym miejscu możesz ustawić wszystko, co dotyczy wyglądu pól do wypełnienia.

W pierwszej kolejności masz wybór ich układu na formularzu - czy będzie to układ listy (jedno pod drugim) czy kolumnowy (jeden obok drugiego).

Jak widać na powyższych obrazkach, następne opcje z tej sekcji to wybór szerokości pola, jego wysokości, koloru, a także edycja tekstu widocznego na polu.

Dalej możesz wybrać kolor, grubość i zaokrąglenie obramowania.

Kolejne opcje dotyczą Etykiety, czyli napisu obok pola (np. Email).

style pól - etykieta

Masz możliwość wyłączenia etykiety lub włączenia, wyboru rozmiaru i koloru jej tekstu, a także ustawienia jej położenia względem pól:

Oprócz tego możesz też ukryć tekst domyślny na polu lub wybrać jego kolor oraz rozmiar tekstu.

6
Rozdział
Przycisk i Zgody

Edycja przycisku

Przedostatnia sekcja dotyczy wyglądu i położenia przycisku, po kliknięciu w który następuje zapis do bazy.

przycisk

Możliwości edycji są tu podobne jak w sekcji Style formularza. Możesz ustawić marginesy, miejsce położenia na formularzu, zaokrąglenie, kolor i grubość obramowania, a także kolor przycisku. Ponadto jest tu też opcja ustawienia rozmiaru tekstu i jego koloru. By edytować tekst na przycisku wystarczy w niego kliknąć.

Zgody

Ostatnia sekcja pod zakładką Wygląd jest poświęcona zgodom, które można umieścić na formularzu.

zgody

Masz możliwość ustawienia do pięciu zgód, których treść wpisujesz klikając w tekst w podglądzie formularza. Tak jak w przypadku przycisku, możesz edytować kolor tekstu, obramowania, ustawić zaokrąglenie, a także rozmiar tekstu. Ponadto jest też opcja zmiany koloru tła pod ikoną i koloru samej ikony.

7
Rozdział
Komunikaty po kliknięciu w przycisk

Na ekranie, tuż nad podglądem formularza, znajduje się przycisk, za pomocą którego możesz zobaczyć komunikaty, jakie wyświetlą się internautom po kliknięciu w przycisk zapisu.

Komunikaty są automatycznie dostosowywane do Twojego formularza pod względem estetycznym:

Ponadto w lewym menu znajduje się rozwijana lista z czterema możliwymi rodzajami komunikatów, jakie mogą wyświetlić się użytkownikom po kliknięciu w przycisk zapisu: Poprawny zapis (Single opt-in), Poprawny zapis (Double opt-in), Adres istnieje na tej liście oraz Niepoprawny adres email.

komunikaty

8
Rozdział
Zapisywanie formularza i umieszczanie na stronie

Jeśli edytowałeś formularz i nie chcesz utracić zmian, wystarczy kliknąć w przycisk Zapisz w prawym górnym rogu. Formularz zostanie zapisany, a Ty chcąc do niego wrócić, musisz jedynie ponownie wejść na odpowiednią listę odbiorcówLista odbiorcówBaza danych zawierająca adresy email odbiorców, którzy wyrazili zgodę na przesyłanie przez dysponującego listą wiadomości komercyjnych.  , a następnie w Kreator Formularzy.

zapisz i zamieść

Jeżeli skończyłeś już swoje dzieło i chcesz, by zaczęło działać, kliknij w Umieść na stronie. Wtedy wyskoczy okienko z gotowym kodem, który wystarczy skopiować i umieścić na swojej stronie internetowej. Pomocne dla użytkownika jest to, że późniejsza zmiana wyglądu formularza nie wymaga aktualizacji kodu.

kod formularza zapisu