Jak korzystać z Webinarów?

Z tego wpisu dowiesz się, jak rozpocząć stworzone wcześniej wydarzenie i jak wykorzystać poszczególne funkcje narzędzia Webinary. Zalecamy przeczytać najpierw nasz artykuł: Jak stworzyć webinar w aplikacji FreshMail?

Rozpoczęcie wydarzenia we FreshMailu

By przejść do zaplanowanych webinarów i spotkań, najedź kursorem myszki na “Webinary” w górnym menu i wybierz  opcję “Pokoje/wydarzenia”

W tym miejscu zobaczysz listę stworzonych wydarzeń. Kliknij przycisk “Rozpocznij” obok wydarzenia, które chcesz uruchomić.

zaplanowane wydarzenia i webinary

Zostaniesz przekierowany do widoku pokoju:

pokój webinarów

By rozpocząć wydarzenie, kliknij przycisk “Start” w prawym górnym rogu. Jeżeli chcesz, by Webinar został nagrany, kliknij obok w “Nagrywaj”, a następnie “Rozpocznij nagrywanie”.

Górne menu

Na powyższym obrazku widać Twój układ pokoju: górne menu, przestrzeń, którą będą widzieć Twoi słuchacze (największy element), a po prawej trzy okna odpowiednio z: opcjami audio i wideo, listą uczestników spotkania oraz czatem. 

Zajmijmy się najpierw menu górnym. 

menu webinary

Pierwsza ikona po lewej stronie pokazuje jakość Twojego połączenia. Druga (“i”) wyświetla podstawowe informacje o wydarzeniu. 

Dalej są opcje dotyczące ustawień webinaru. Najpierw możesz zmienić układ pokoju, klikając w górnym menu “Widok” i wybierając ten, który Ci odpowiada:

webinary - wiele układów pokoju

Układ pokoju możesz zmienić w dowolnym momencie trwania wydarzenia. Następna jest możliwość zmiany formy wydarzenia (którą ustawia się już na etapie jego tworzenia). Po kliknięciu w przycisk “Prezentacja” rozwinie Ci się dodatkowe menu. Opcje do wyboru to:

  • Dyskusja - w której wszyscy uczestnicy spotkania mogą zabierać głos (maksymalnie 25 osób może wziąć udział);
  • Prezentacja - czyli klasyczny webinar, w którym tylko prowadzący zabiera głos, a uczestnicy słuchają i piszą na czacie;
  • Pytania i Odpowiedzi - uczestnicy mogą prosić o zabranie głosu, a prezenter może go udzielić.

Dalej istnieje możliwość zmienienia interfejsu z webinarowego na interfejs spotkania, który sprzyja spotkaniom online i wideokonferencjom:

spotkanie online

interfejs spotkania online

Dalej w menu są opcje nagrywania i startu webinaru, o których wspominaliśmy wcześniej.

Okna z ustawieniami audio, czatem i uczestnikami.

W zależności od tego, jaki widok wybierzesz, po bokach lub pod ekranem udostępniania pokażą Ci się okna z widocznymi:

  • Ustawieniami audio i wideo
  • Uczestnikami
  • Czatem

wiele funkcji webinarów

W pierwszym z nich masz możliwość włączenia kamery i mikrofonu lub samego mikrofonu, a także ustawienie zdjęcia profilowego.

W drugim widzisz wszystkich uczestników danego spotkania czy webinaru (w tym prezenterów i moderatorów) wraz z ich ustawieniami audio i wideo. W każdej chwili możesz wejść w podgląd uczestnika, gdzie możesz dopisać jego informacje kontaktowe, możesz sprawdzić lokalizację czy historię spotkań:

W oknie uczestnika możesz również uruchomić podczas webinaru ankietę do wypełnienia:

Trzecie okno to czat, na którym mogą udzielać się uczestnicy spotkania.

czat podczas webinaru

Jako moderator masz oczywiście więcej możliwości. Możesz np. kontaktować się z innymi uczestnikami na czacie prywatnym, natomiast jeśli wykupisz jeden z pakietów zyskujesz również dostęp do moderacji wiadomości na czacie:

 

To Ty decydujesz, którą wiadomość akceptujesz, a którą odrzucasz:

Możesz również odpowiadać bezpośrednio na wiadomości uczestników:

Okno moderacji wiadomości

Uczestnik po dodaniu komentarza zobaczy, że jego wiadomość jest w moderacji:

Wiadomość moderowana

Kiedy ją zaakceptujesz wyświetli się ona wszystkim uczestnikom, a gdy odpowiesz na zadane na czacie pytanie, użytkownicy zobaczy Twoją wyróżnioną odpowiedź:

Jako moderator zarządzasz również ustawieniami czatu. Możesz go wyłączyć, tak by nie był widoczny dla uczestników, a także ustawić język czatu, który będzie tłumaczył wiadomości tylko dla Ciebie:

Tłumaczenie czatu na inne języki

UWAGA! Każdy uczestnik samodzielnie podejmuje decyzję czy chce, aby czat został przetłumaczony na jego język, wybierając go spośród dostępnych opcji tłumaczenia. 

Jako moderator decydujesz także czy z czatu mają przychodzić powiadomienia dźwiękowe oraz dostosowujesz kolor tekstu, tła i rozmiaru czcionki:

webinary - konfiguracja czatu

Elementy wspólne

Największą część panelu webinaru zajmuje przestrzeń, która będzie widoczna dla uczestników. Po kliknięciu w znak + w lewym górnym rogu lub w “Otwórz menu udostępniania” rozwiną się opcje, które możesz wyświetlić swojej widowni.

udostępnianie ekranu podczas webinaru

funkcje webinarów

By udostępnić uczestnikom spotkania swój ekran, czyli np. prezentację przygotowaną na dany webinar, wybierz opcję “Udostępnij Ekran”, a następnie wybierz, który ekran chcesz udostępniać (podczas webinaru dobrze jest mieć podpięte dwa monitory, by na jednym wyświetlać prezentację dla uczestników, a na drugim mieć podgląd widoku webinarów). Możesz też udostępnić widok z konkretnej karty w przeglądarce, jeśli chcesz pokazać zawartość danej strony, ale bez paska górnego przeglądarki. 

prezentacja webinaru

Ponadto w trakcie wydarzenia masz do dyspozycji jeszcze kilka ciekawych funkcji, które sprawią, że Twój webinar czy szkolenie staną się jeszcze ciekawsze.

Możesz w trakcie spotkania udostępnić uczestnikom ankietę lub przeprowadzić test.

ankieta podczas webinaru

W tym celu wybierz z rozwijanego menu udostępniania opcję “Ankiety i Testy”.

ankiety i testy

Tu możesz wybrać ankietę czy test przygotowane już wcześniej stworzyć nową. 

tworzenie-ankiet

Podczas tworzenia wybierz nazwę, wybierz pomiędzy ankietą, a testem i określ czas trwania dla uczestników. Następnie wpisz pytania i możliwe odpowiedzi (jeżeli wybierzesz opcję odpowiedzi: “pojedyncza” lub “wielokrotny wybór”).

Tak stworzony test lub ankieta wyświetli się na głównym ekranie. Jest też możliwe, by pokazała się ona w osobnym oknie, poza głównym widokiem, a więc by nie przeszkadzała w dalszym udostępnianiu np. prezentacji. Wtedy w okienku “Uczestnicy” należy wybrać opcję “Przeprowadź ankietę”

Wyświetli się ona w osobnym oknie:

Kolejną opcją jest udostępnienie filmu z YouTube. Wystarczy tylko wkleić link lub skorzystać z wyszukiwarki.

Następną ciekawą funkcją jest “Tablica”, na której możesz rysować oraz wstawiać napisy.

Ponadto możesz też wyświetlić uczestnikom w trakcie spotkania komunikat w postaci pop-upu z wezwaniem do działania. 

cta

Uczestnik będzie mógł je zamknąć lub po kliknąć w przycisk wzywający do działania, a wtedy zostanie przekierowany na wybraną przez Ciebie stronę, np. z promocją.  

W menu udostępniania możesz też wybrać pliki z Twojej biblioteki, np. grafiki, nagrania lub PDFy, które wyświetlą się uczestnikom.

Jeśli zdecydujesz się na plan płatny zyskujesz również możliwość skorzystania z Menadżera Głosowania:

Menadżer głosowania

Możesz wybrać miejsce, w którym wyświetli się Twoje pytanie. Jeśli wybierzesz stopkęStopkaObszar na końcu wiadomości email, który nie musi podlegać edycji przy każdej wysyłce. Zawiera najczęściej dane kontaktowe nadawcy.   globalnego widoku, pytanie pojawi się na samym dole panelu webinaru:

Natomiast jeżeli wybierzesz drugą z opcji, Twoje pytanie uczestnicy zobaczą po lewej stronie, w panelu uczestnika:

Panel uczestnika

Jeżeli tworząc webinar włączyłeś promowaną ofertę, to w panelu przez całe wydarzenie będzie widoczny baner. W zależności od wybranego widoku panelu zobaczysz go w różnym miejscu, przykładowo w prawym górnym rogu:

Okno panelu