Co to jest DKIM i jak go ustawić?

W przeciągu zaledwie sekundy, aż 3,5 tysiąca maili klasyfikowanych jest jako spamSpamNiechciana wiadomość komercyjna. Zdarza się, że odbiorcy uznają za spam każdy mailing, którego nie chcą już więcej otrzymywać, nawet jeśli wcześniej zapisali się do listy odbiorców. . Dlatego wiele dostawców usług email, jak np. Gmail, wymaga uwierzytelnienia, że jesteś nadawcą wiadomości. Takie wiadomości mają większą szansę dotarcia do skrzynek odbiorczych adresatów, zapewniając im równocześnie większe bezpieczeństwo przed różnego rodzaju oszustwami.

Jednym z zabezpieczeń stosowanych przez dostawców poczty elektronicznej jest DKIMDKIM ang. DomainKeys Identified Mail - system służący do potwierdzania autentyczności wysłanej wiadomości pocztowej przy pomocy pary kluczy (publiczny + prywatny). Klucze prywatne są używane do podpisywania wiadomości a klucze publiczne odczytywane z systemu DNS to potwierdzania autentyczności. Stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie zdobywa popularność również w Polsce.. Zobacz, co oznacza ten skrót i jak możesz zweryfikować swoją domenę w systemie FreshMail.

Co to jest DKIM i czemu służy?

DKIM (DomainKeys Identified Mail) jest to rodzaj zabezpieczeń antyphishingowych, który weryfikuje domenę nadawcy wiadomości email.

PhishingPhishingWyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł do kart kredytowych) poprzez podszywanie się pod osobę lub instytucję godną zaufania. - rodzaj oszustwa internetowego polegającego na podszywanie się pod obcego nadawcę i wyłudzanie w ten sposób wrażliwych danych, jak np. dane do logowania czy konta bankowego.

DNSDNSSystem nazw domenowych - umożliwia przetłumaczenie nazw domenowych na adres IP. (Domain Name System) - system obsługujący bazę danych wszystkich adresów sieciowych.

Zabezpieczenie DKIM działa w ten sposób, że podpisuje cyfrowo wybraną zawartość wiadomości. Umieszcza w nagłówku wiadomościNagłówek wiadomościUstrukturyzowane informacje o nadawcy, odbiorcy, serwerze pochodzenia, temacie oraz inne dane na temat danego maila.   asynchroniczny klucz szyfrujący (“kłódkę”), który jest kluczem prywatnym. Serwer odbiorcyOdbiorcaOsoba, która wyraźnie poprosi o dołączenie do listy odbiorców, np. przez wypełnienie formularza zapisu do newslettera i wyrazi zgodę na otrzymywanie wiadomości.   w momencie otrzymania takiej wiadomości zapyta DNS o drugi klucz - tzw. publiczny. Jeśli klucz publiczny będzie pasował do klucza prywatnego (czyli naszej “kłódki”) - wiadomość zostanie ostatecznie zaakceptowana.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu będziesz w stanie potwierdzić, że jesteś prawowitym właścicielem danego adresu nadawcy, co pozytywnie wpływa zarówno na dostarczalność Twoich maili jak i bezpieczeństwo Twoich odbiorców.

W jaki sposób zweryfikować swoją domenę we FreshMailu?

Aby zweryfikować swoją domenę, wejdź w Ustawienia w prawym górnym rogu ekranu.

Następnie w menu po lewej stronie wybierz Weryfikacja DKIM.

A następnie button Włącz obsługę DKIM dla nowej domeny.

Otworzy Ci się okno weryfikacji domeny dla ustawień DKIM. Wpisz w niej adres domeny, do której chcesz dodać klucz publiczny.

Jeśli wszystko ustawione jest poprawnie, Twoja domena zostanie zweryfikowana.

Jeśli jednak pojawi Ci się status Domena niezweryfikowana, to możliwe, że albo dana domena została wpisana z błędem (sprawdź raz jeszcze, czy nie ma literówki) albo zabezpieczenie nie zostało poprawnie ustawione.

Kliknij wtedy w button Weryfikuj, a następnie skopiuj i umieść na swoim serwerze w strefie DNS rekord, który Ci się wyświetli.

Po umieszczeniu, kliknij w button Zweryfikuj i zatwierdź, aby ponownie zweryfikować domenę. Jeśli wszystko jest OK, Twoja domena wyświetli Ci się jako zweryfikowana.

W przypadku problemów lub pytań, pisz śmiało na pomoc@freshmail.pl.

Dowiedz się więcej na temat zabezpieczeń SPF, DKIM oraz DMARC:


Czytaj