Połącz swój sklep na platformie PrestaShop z systemem FreshMail i ciesz się wysoką dostarczalnością maili po API i SMTP oraz bezpieczeństwem danych Twoich klientów!

Poczytaj więcej o możliwościach modułu.

Instrukcja instalacji

Zanim zaczniesz

Oto kilka rzeczy, które należy wiedzieć przed rozpoczęciem instalacji modułu:

Jak włączyć maile po API przez serwery FreshMaila?

Aby aktywować maile po API musisz zalogować się na swoje konto we FreshMailu, a następnie wejść w zakładkę Emaile API i SMTP. Pojawi Ci się formularz z prośbą o aktywowanie (przetestowanie) usługi. Uzupełnij formularz swoimi danymi i wyślij go. Nasz konsultant po otrzymaniu wiadomości i weryfikacji włączy Ci możliwość korzystania z usługi.

Podczas konfiguracji modułu otrzymasz możliwość uruchomienia testowego pakietu Emaili API i SMTP, dzięki któremu będziesz mógł wysyłać 60 tys. wiadomości  przez 60 dni. W poniższej instrukcji pokazujemy Ci, jak to zrobić.

UWAGA! Jeśli chcesz skorzystać z pełni możliwości integracji Twojego sklepu PrestaShop z FreshMailem, musisz skorzystać z szablonu, który nie ma zembedowanych obrazków. W innym wypadku wysyłka maili transakcyjnych nie dojdzie do skutku.

Jak zainstalować moduł?

Aby poprawnie zainstalować moduł PrestaShop, najpierw należy go pobrać, klikając tutaj. Kolejnym krokiem jest zapisanie pobranego modułu na dysku, a następnie zalogowanie się do panelu administracyjnego w PrestaShop. 

Na swoim koncie przejdź do zakładki ,,Moduły”, następnie kliknij w ,,Module Manager”.

Instrukcja integracji PrestaShop

W górnej części strony znajdziesz przycisk Załaduj moduł. Kliknij w ten przycisk, wybierz pobrany moduł i poczekaj aż zostanie przesłany na serwer.

Instrukcja integracji PrestaShop

Instrukcja integracji PrestaShop

I gotowe!

Zainstalowałeś moduł. Teraz czas na konfigurację!

Instrukcja obsługi

Jak skonfigurować moduł?

Po zainstalowaniu modułu, w zakładce Moduły powinna pojawić się sekcja FreshMail for PrestaShop. Aby skonfigurować wtyczkę, wejdź w zakładkę Konfiguruj.

Instrukcja PrestaShop

Pojawi się panel konfiguracyjny, w którym należy wypełnić wymagane kroki. Pierwszym krokiem jest uzupełnienie Bearer Token, który otrzymasz w zakładce Ustawienia → API i SMTP Wtyczki w swoim koncie FreshMail.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wysyłać maile po API lub SMTP, musisz na swoim koncie we FreshMailu zaakceptować RODO, mieć uruchomioną usługę Email API i SMTP oraz zweryfikować domenę wysyłającą (jeśli chcesz wysyłać z innej niż ta, na które masz założone konto).

Wygenerowany Bearer Token musisz przepisać w polu konfiguracyjnym w systemie PrestaShop.

Instrukcja integracji PrestaShop z FreshMail

Następnie kliknij ,,Dalej”. Pojawi Ci się Podsumowanie konfiguracji. Aby móc zintegrować wysyłkę maili z serwerów FreshMaila oraz zsynchronizować listy odbiorców, musisz zaznaczyć odpowiednie pola oraz wybrać listę, którą chcesz zsynchronizować.

Następnie kliknij Dalej. Pojawi okno z podsumowaniem Twoich działań.

Instrukcja integracji Prestashop z FreshMailem

Jeśli wszystko się zgadza, możesz kliknąć w Zakończ konfigurację. W tym momencie odbiorcy z PrestaShop zostaną przeniesieni do wybranej listy we FreshMailu. Otrzymasz także od nas dwie wiadomości- jedną z potwierdzeniem pomyślnej konfiguracji, a drugą z informacją o włączeniu pakietu testowego Emaili API i SMTP - trwa on 60 dni i daje możliwość wysyłki 60 000 wiadomości (o ile na Twoim koncie nie została wcześniej uruchomiona umowa na Emaile API i SMTP).

Po uruchomieniu pakietu testowego maili, w zakładce Emaile API i SMTP znajdziesz informacje odnośnie wysyłek wiadomości, logów i innych statystyk. Jeśli chcesz wykupić pełny pakiet tej usługi wypełnij formularz, a nasi sprzedawcy skontaktują się z Tobą.

Po zakończonej konfiguracji pojawi Ci się poniższe pola.

Odpowiednio wypełnione pola to:

Dodatkowo masz możliwość również zresetowania wszystkich ustawień modułu. W tym celu kliknij w ,,Wyczyść ustawienia”.

Po uzupełnieniu pola, aby sprawdzić, czy moduł został poprawnie skonfigurowany, należy kliknąć Sprawdź autoryzacje. Jeśli moduł został poprawnie skonfigurowany, powinno wyświetlić się potwierdzenie.

PAMIĘTAJ, że jeśli chcesz wysyłać maile transakcyjne we FreshMailu, musisz dokonać weryfikacji danych. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak zsynchronizować listy?

Synchronizacja adresów po zapisie na newsletter odbywa się automatycznie. Jeśli jednak będziesz ręcznie dodawać adres do swojej bazy odbiorców w PrestaShop, musisz pamiętać o włączeniu synchronizacji ręcznie. Przycisk do ręcznego uruchomienia synchronizacji znajduje się po prawej stronie zakładki z subskrybentami.

W momencie wypisu lub usunięcia adresu z bazy we FreshMailu na liście subskrybentów zostanie mu zmieniony status z “active” na “removed”.

Możesz również użyć automatycznej synchronizacji. Synchronizacja listy subskrybentów wówczas odbywa się poprzez wywołanie adresu URL, który aktywuje działanie mechanizmu synchronizacji. Link dostępny jest w zakładce 'Subskrybenci' w opcjach konfiguracyjnych modułu FreshMail.


Powyższe czynność może zostać skonfigurowana jako zadanie cykliczne np. przy użyciu narzędzi takich jak CRON lub harmonogram zadań w systemie Windows.

Jak stworzyć formularz zapisu na newsletter w Twoim sklepie?

Aby dodać formularz zapisu na newsletter w Twoim e-sklepie musisz wejść w zakładkę Formularze znajdującej się w sekcji FreshMail.

Aby dodać nowy formularz, kliknij w Dodaj nowy formularz.

Następnym krokiem jest uzupełnienie wszystkich wymaganych danych.

   • Nazwa - nazwa formularza
   • Lista - domyślnie jest wybrana jedna lista
   • Pozycja - informacja, w którym miejscu na stronie będzie się wyświetlał formularz
   • Włacz formularz - włączanie i wyłączanie formularza
   • Status przypisany do subskrybenta - do wyboru Aktywny lub Oczekujący (Aktywny- oznacza, że adres e-mail od razu wpada na listę odbiorców, Oczekujący- oznacza, że na adres e-mail będzie wysłana wiadomość potwierdzająca zapis)

Następnie zaznacz pola formularza, które chcesz, aby były dostępne w formularzu na stronie.

Formularz zapisu będzie wyświetlał się na Twojej stronie w następujący sposób: